












| Company | SATCO |
|---|---|
| Center Beam Candle Power | 1740 |
| Dimmable Text | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| Lamp Filament | LED |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Fixture Type | PAR |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | No Finish |
| Amps | 0.125A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | 1 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Indoor Outdoor | Indoor, Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| CCT (Kelvin Temp) | 4000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Beam Angle (degree) | 40 |
| Color Temp | Cool White |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 1000L |
| Volts | 120v |
| Watts | 15W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Clear |
| Housing Color | Silver |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | PAR38 |
| MOD Lamps | 4.75 |
| MOL | 5.25 |
| Warranty | 5-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| IP Rating | IP65 |
| Location Rating | Wet |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Yes |
| UPC | 045923084973 |
|---|---|
| Case Cube | 1.333 |
| Case Height | 6.7 |
| Case Length | 21.3 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923084970 |
| Case Weight | 9.48 |
| Case Width | 16.14 |
| EA Cube | 0.0772 |
| EA Height | 5.51 |
| EA Length | 4.92 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.48 |
| EA Width | 4.92 |
| Inner Cube | 0.5379 |
| Inner Height | 5.91 |
| Inner Length | 15.36 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923084977 |
| Inner Weight | 3.9 |
| Inner Width | 10.24 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 5.25 |
| Web Width | 4.75 |