


| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Yes |
| Chain Length (in) | 48 |
| Fixture Type | Pendant |
| Includes | (3) 18W Fluorescent Lamps |
| Status | Obsolete |
| Style | Contemporary |
| CCT Selectable | No |
| Collection | Darwin |
| Finish Family | Bronze |
| Amps | 0.150A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | Fluorescent |
| Fixture Lamp Count | 3 |
| Dimmable | Lamp Dependent |
|---|---|
| Volts | 120v |
| Watts | 18W |
| Lamp Base | Bi Pin GU24 |
|---|---|
| Finish | Aged Bronze |
| ANSI Base | GU24 |
| Lamp Type | T3 |
| Warranty | 1-Year |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| Location Rating | Dry |
| ROHS Compliant | Yes |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Ceiling |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923638718 |
|---|---|
| Case Cube | 5.3842 |
| Case Height | 15.5 |
| Case Length | 24.5 |
| Case Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923638715 |
| Case Weight | 20.09 |
| Case Width | 24.5 |
| EA Cube | 5.3842 |
| EA Height | 15.5 |
| EA Length | 24.5 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 20.09 |
| EA Width | 24.5 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 30.0 |
| Web Width | 23.0 |