






| Company | NUVO |
|---|---|
| Mounting Height | 0.5 |
| Mounting Length | 5.0 |
| Mounting Width | 5.0 |
| Bulb Included | Integrated |
| Diameter | 2.38 |
| Extends (in) | 3.13 |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Fixture Type | Sconce |
| Status | Obsolete |
| Style | Contemporary |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Black |
| Amps | 0.083/0.036A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Power Factor | 0.99 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 90+ |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Lumens | 700L |
| Volts | 120V/277V |
| Watts | 10W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | BLACK |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Warranty | 3-Years |
|---|---|
| Installation Notes | Mounts Up and Down |
| ADA Compliant | Yes |
|---|---|
| CA Prop 65 | Lead |
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Wet |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Outdoor |
| DLC Approved | No |
| Energy Star Certified | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923511424 |
|---|---|
| Case Cube | 1.4966 |
| Case Height | 9.65 |
| Case Length | 22.24 |
| Case Quantity | 10 |
| Case UPC | 10045923511421 |
| Case Weight | 19.84 |
| Case Width | 12.05 |
| EA Cube | 0.1196 |
| EA Height | 8.56 |
| EA Length | 5.63 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 1.9 |
| EA Width | 4.29 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 6.75 |
| Web Width | 5.0 |