











| Company | NUVO |
|---|---|
| Mounting Height | 4.5 |
| Mounting Width | 6.69 |
| Bulb Included | Integrated |
| Dimmable Text | Forward Phase or Reverse Phase |
| Extends (in) | 3.75 |
| Material | Steel |
| Fixture Type | Vanity |
| Status | Discontinued |
| Style | Contemporary |
| Top To Outlet | 2.0 |
| Up Down Installation | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Collection | Lana |
| Finish Family | Nickel |
| Amps | 0.325A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Material | Acrylic |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 175W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 30000 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Lumens | 2730L |
| Volts | 120v |
| Watts | 39W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | Polished Nickel |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Warranty | 3-Years |
|---|
| ADA Compliant | Yes |
|---|---|
| CA Prop 65 | Lead |
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| California Ban | California T24 Listed |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | Yes |
| UPC | 045923663260 |
|---|---|
| Case Cube | 4.4436 |
| Case Height | 12.68 |
| Case Length | 39.45 |
| Case Quantity | 6 |
| Case UPC | 10045923663267 |
| Case Weight | 27.72 |
| Case Width | 15.35 |
| EA Cube | 0.6103 |
| EA Height | 5.75 |
| EA Length | 38.86 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 4.18 |
| EA Width | 4.72 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 4.5 |
| Web Width | 36.75 |