






| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Diameter | 11.0 |
| Dimmable Text | Forward Phase |
| Material | Frosted Glass |
| Fixture Type | Pendant |
| Status | Obsolete |
| Style | Transitional |
| Wire Color | White |
| Wire Length | 144.0 |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Collection | Denny |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.167A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Lumens | 1420L |
| Volts | 120v |
| Watts | 20W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | Glacier White |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Warranty | 3-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Ceiling |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923324918 |
|---|---|
| Case Cube | 2.5521 |
| Case Height | 22.5 |
| Case Length | 14.0 |
| Case Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923324915 |
| Case Weight | 10.56 |
| Case Width | 14.0 |
| EA Cube | 2.5521 |
| EA Height | 22.5 |
| EA Length | 14.0 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 10.56 |
| EA Width | 14.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 17.88 |
| Web Width | 11.0 |