






| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Diameter | 14.0 |
| Dimmable Text | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| Material | Acrylic |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Status | Obsolete |
| Style | Utility |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.138A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 85W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 40000 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Lumens | 1200L |
| Volts | 120v |
| Watts | 16.5W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Fixture Shape | Round |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Ceiling |
| DLC Approved | No |
| Energy Star Certified | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923325472 |
|---|---|
| Case Cube | 2.3874 |
| Case Height | 17.4 |
| Case Length | 16.14 |
| Case Quantity | 4 |
| Case UPC | 10045923325479 |
| Case Weight | 11.4 |
| Case Width | 14.69 |
| EA Cube | 0.4853 |
| EA Height | 14.25 |
| EA Length | 14.25 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 2.7 |
| EA Width | 4.13 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Color Box |
| Web Height | 3.5 |
| Web Length | 14.0 |
| Web Width | 14.0 |