








| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Diameter | 13.0 |
| Glass Finish | Frost |
| Dimmable Text | Forward Phase |
| Material | Frosted Glass |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Status | Discontinued |
| Style | Transitional |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Collection | Haley |
| Finish Family | Bronze |
| Amps | 0.150A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K-2200K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Color Temp | Warm Dimming |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Lumens | 1430L |
| Volts | 120v |
| Watts | 18W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | Mahogany Bronze |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Warranty | 3-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Ceiling |
| DLC Approved | No |
| Energy Star Certified | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923327117 |
|---|---|
| Case Cube | 3.8939 |
| Case Height | 30.75 |
| Case Length | 14.0 |
| Case Quantity | 4 |
| Case UPC | 10045923327114 |
| Case Weight | 3.88 |
| Case Width | 15.63 |
| EA Cube | 0.8464 |
| EA Height | 15.0 |
| EA Length | 6.5 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 2.65 |
| EA Width | 15.0 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 3.5 |
| Web Width | 13.0 |