




















| Company | NUVO |
|---|---|
| Mounting Length | 13.0 |
| Mounting Width | 0.5 |
| Bulb Included | Integrated |
| Diameter | 15.0 |
| Dimmable Text | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| Material | Steel |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Status | Obsolete |
| Style | Transitional |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.167A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Diffused |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Power Factor | 0.98 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Temp | -17C (+1.4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 1400L |
| Volts | 120v |
| Watts | 20W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | White Fabric |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Warranty | 3-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Ceiling |
| DLC Approved | No |
| Energy Star Certified | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923678004 |
|---|---|
| Case Cube | 1.6299 |
| Case Height | 16.93 |
| Case Length | 16.77 |
| Case Quantity | 2 |
| Case UPC | 10045923678001 |
| Case Weight | 10.34 |
| Case Width | 9.92 |
| EA Cube | 0.7115 |
| EA Height | 4.65 |
| EA Length | 16.26 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 5.17 |
| EA Width | 16.26 |
| Pack Type | Color Box |
| Web Height | 4.25 |
| Web Width | 15.0 |