
| Company | SATCO |
|---|---|
| Diameter | 1.75 |
| Material | Porcelain |
| Status | Discontinued |
| Finish Family | Clear |
| Amps | 1.000A |
| Screw Shell | CSSNP |
| Product Technology | Not Applicable |
| Volts | 250V |
|---|---|
| Watts | 250W |
| Finish | Glazed White |
|---|
| Warranty | 1-Year |
|---|
| Location Rating | Not Applicable |
|---|---|
| ROHS Compliant | No |
| Safety Listing | cRUus - Recognized Component |
| California Ban | Lawful for sale |
| UPC | 045923819261 |
|---|---|
| Case Cube | 1.6253 |
| Case Height | 13.75 |
| Case Length | 21.5 |
| Case Quantity | 200 |
| Case UPC | 10045923819268 |
| Case Width | 9.5 |
| EA Cube | 0.0 |
| EA Quantity | 1 |
| Web Height | 2.0 |
| Web Length | 1.75 |
| Web Width | 1.75 |