


















| Company | SATCO |
|---|---|
| Dimmable Text | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| Lamp Filament | LED Filament |
| Material | Metal / Plastic / Electronic Components |
| Fixture Type | Globe |
| Status | Obsolete |
| Style | Traditional |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.067A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Soft White |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | 0.9 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 15000 |
| Beam Angle (degree) | 360 |
| Color Temp | Soft White |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 800L |
| Volts | 120v |
| Watts | 8W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Soft White |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | G40 |
| MOD Lamps | 4.92 |
| MOL | 6.9 |
| Warranty | 2-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified, cULus - Listed |
| California Ban | California T24 Listed |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| UPC | 045923113680 |
|---|---|
| Case Cube | 2.0151 |
| Case Height | 9.45 |
| Case Length | 22.83 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923113687 |
| Case Weight | 4.56 |
| Case Width | 16.14 |
| EA Cube | 0.1212 |
| EA Height | 7.99 |
| EA Length | 5.12 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.38 |
| EA Width | 5.12 |
| Inner Cube | 0.8832 |
| Inner Height | 8.58 |
| Inner Length | 16.26 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923113684 |
| Inner Weight | 2.28 |
| Inner Width | 10.94 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 6.9 |
| Web Width | 4.92 |