



| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | CC-2V |
| Fixture Type | Bi-Pin |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.333A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Halogen_Double_Ended_or_Pin_Based_Lamp |
| Product Technology | Halogen |
| CCT (Kelvin Temp) | 2900K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 2000 |
| Beam Angle (degree) | 360 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 450L |
| Volts | 120v |
| Watts | 40W |
| Lamp Base | G9 Double Loop |
|---|---|
| Finish | Frost |
| ANSI Base | G9 |
| Lamp Type | T4 |
| MOD Lamps | 0.5 |
| MOL | 1.78 |
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | Not Applicable |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 046135570254 |
|---|---|
| Case Cube | 0.0331 |
| Case Height | 4.65 |
| Case Length | 5.67 |
| Case Quantity | 20 |
| Case UPC | 10046135570251 |
| Case Weight | 0.6 |
| Case Width | 2.17 |
| EA Cube | 0.0012 |
| EA Height | 2.63 |
| EA Length | 0.94 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.03 |
| EA Width | 0.85 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 1.78 |
| Web Width | 0.5 |