










| Company | SATCO |
|---|---|
| Fixture Type | Spiral |
| Hg Content | 1.6 |
| Status | Discontinued |
| Total Harmonic Distortion | <150% |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.217A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | >0.5 |
| SDS Class | CFL_Pin_Based_Lamp |
| Product Technology | Compact Fluorescent |
| Incandescent Equivalent | 120W |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 10000 |
| Beam Angle (degree) | 360 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Lumens | 1750L |
| Volts | 120v |
| Watts | 26W |
| Lamp Base | Bi Pin GU24 |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | GU24 |
| Lamp Type | T3 |
| MOD Lamps | 2.13 |
| MOL | 5.16 |
| Warranty | 2-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified, cULus - Listed |
| California Ban | Non-Compliant |
| UL Application | Fluorescent self-ballasted lamps |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| US State Ban | CA, CO, HI, IL, ME, MN, OR, RI, VT |
| UPC | 045923082078 |
|---|---|
| Case Cube | 1.3217 |
| Case Height | 13.23 |
| Case Length | 15.94 |
| Case Quantity | 48 |
| Case UPC | 10045923082075 |
| Case Weight | 12.96 |
| Case Width | 10.83 |
| EA Cube | 0.018 |
| EA Height | 5.59 |
| EA Length | 2.36 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.23 |
| EA Width | 2.36 |
| Inner Cube | 0.2599 |
| Inner Height | 5.98 |
| Inner Length | 10.04 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner UPC | 20045923082072 |
| Inner Weight | 3.06 |
| Inner Width | 7.48 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 5.16 |
| Web Width | 2.13 |