













| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | LED |
| Material | Aluminum / Plastic |
| Fixture Type | Corncob |
| Status | Obsolete |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 4KV |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | No Finish |
| Amps | 0.300-0.108A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Lensed | Yes |
| Minimum Compartment Size | Length: 8 in. Width: 8 in. Height: 11 in. |
| Nominal Length | 7.0 |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | 0.9 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 125W |
| CCT (Kelvin Temp) | 5000K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 180 |
| Color Temp | Natural Light |
| CRI | 85+ |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -29C (-20F) to +45C (+113F) |
| HID Equivalent | 125W |
| Lumens | 4500L |
| Volts | 120V-277V |
| Watts | 30W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Clear |
| Housing Color | WhiteGrey |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | Corncob |
| MOD Lamps | 3.6 |
| MOL | 7.2 |
| Warranty | 5-Years |
|---|---|
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. Arms fully open diameter is 3.63 inches |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| IP Rating | IP64 |
| Location Rating | Damp |
| NSF Approved | No |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified, cULus - Classified |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923089800 |
|---|---|
| Case Cube | 1.4887 |
| Case Height | 13.56 |
| Case Length | 10.61 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923089807 |
| Case Weight | 24.3 |
| Case Width | 17.88 |
| EA Cube | 0.0866 |
| EA Height | 9.35 |
| EA Length | 4.0 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 1.78 |
| EA Width | 4.0 |
| Inner Cube | 0.6354 |
| Inner Height | 9.94 |
| Inner Length | 8.65 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923089804 |
| Inner Weight | 12.15 |
| Inner Width | 12.77 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 7.2 |
| Web Width | 3.6 |