





| Company | SATCO |
|---|---|
| Dimmable Text | Forward Phase or Phase Selectable |
| Lamp Filament | LED |
| Fixture Type | Type A |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.083A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Beam Angle (degree) | 180 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 800L |
| Volts | 120v |
| Watts | 10W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Frost |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | A19 |
| MOD Lamps | 2.38 |
| MOL | 4.5 |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| ROHS Compliant | Yes |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923090073 |
|---|---|
| Case Cube | 0.9309 |
| Case Height | 8.98 |
| Case Length | 16.54 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923090070 |
| Case Weight | 6.11 |
| Case Width | 10.83 |
| EA Cube | 0.0578 |
| EA Height | 8.27 |
| EA Length | 2.56 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.44 |
| EA Width | 4.72 |
| Pack Type | Carded |
| Web Length | 4.5 |
| Web Width | 2.38 |