








| Company | SATCO |
|---|---|
| Dimmable Text | Reverse Phase |
| Lamp Filament | LED |
| Material | Plastic |
| Fixture Type | Miniature |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | No Finish |
| Amps | 0.033-0.031A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 35W |
| CCT (Kelvin Temp) | 5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Beam Angle (degree) | 360 |
| Color Temp | Natural Light |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Lumens | 480L |
| Volts | 120V-130V |
| Watts | 4W |
| Lamp Base | Bayonet Double Contact |
|---|---|
| Finish | Clear |
| ANSI Base | BA15d |
| Lamp Type | T4 |
| MOD Lamps | 0.75 |
| MOL | 2.5 |
| Warranty | 5-Years |
|---|---|
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923112157 |
|---|---|
| Case Cube | 0.3789 |
| Case Height | 6.63 |
| Case Length | 19.25 |
| Case Quantity | 200 |
| Case UPC | 10045923112154 |
| Case Weight | 9.55 |
| Case Width | 5.13 |
| EA Cube | 0.0008 |
| EA Height | 2.5 |
| EA Length | 0.75 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.38 |
| EA Width | 0.75 |
| Inner Cube | 0.0253 |
| Inner Height | 2.88 |
| Inner Length | 4.5 |
| Inner Quantity | 20 |
| Inner UPC | 20045923112151 |
| Inner Weight | 0.98 |
| Inner Width | 3.38 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 2.5 |
| Web Width | 0.75 |