




















| Company | SATCO |
|---|---|
| Center Beam Candle Power | 2655 |
| Dimmable Text | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| Lamp Filament | LED |
| Fixture Type | PAR |
| Spot Type | FL - Flood |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | No Finish |
| Amps | 0.171A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | 0.9 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Indoor Outdoor | Indoor, Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Beam Angle (degree) | 40 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 1800L |
| Volts | 120v |
| Watts | 20.5W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Clear |
| Housing Color | Silver |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | PAR30LN |
| MOD Lamps | 3.75 |
| MOL | 4.5 |
| Warranty | 5-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Wet |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified, cULus - Listed |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| US State Ban | CA |
| UPC | 045923122415 |
|---|---|
| Case Cube | 0.721 |
| Case Height | 5.91 |
| Case Length | 16.73 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923122412 |
| Case Weight | 7.53 |
| Case Width | 12.6 |
| EA Cube | 0.0399 |
| EA Height | 4.72 |
| EA Length | 3.82 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.63 |
| EA Width | 3.82 |
| Inner Cube | 0.2872 |
| Inner Height | 5.12 |
| Inner Length | 12.01 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923122419 |
| Inner Weight | 3.76 |
| Inner Width | 8.07 |
| Pack Type | Color Box |
| Web Length | 4.5 |
| Web Width | 3.75 |