









| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | CC-8 |
| Material | Aluminum / Glass |
| Fixture Type | 3-Way |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | Yes |
| Finish Family | White |
| Additional Info | Three way lamp |
| Amps | 0.250/0.583/0.833A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | White |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Incandescent_Lamp |
| Product Technology | Incandescent |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 2500 |
| Beam Angle (degree) | 360 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 280L/680L/960L |
| Volts | 120v |
| Watts | 30W/70W/100W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | A19 |
| MOD Lamps | 2.38 |
| MOL | 4.13 |
| CA T20 Compliant Substitute | S8570 |
|---|---|
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | Not Applicable |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| US State Ban | CA, MA, NV, WA |
| UPC | 045923018244 |
|---|---|
| Case Cube | 0.9695 |
| Case Height | 11.88 |
| Case Length | 15.88 |
| Case Quantity | 36 |
| Case UPC | 10045923018241 |
| Case Weight | 6.0 |
| Case Width | 8.88 |
| EA Cube | 0.0173 |
| EA Height | 4.41 |
| EA Length | 2.6 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.16 |
| EA Width | 2.6 |
| Inner Cube | 0.2641 |
| Inner Height | 4.88 |
| Inner Length | 11.0 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner UPC | 20045923018248 |
| Inner Weight | 1.61 |
| Inner Width | 8.5 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 4.13 |
| Web Width | 2.38 |