






| Company | SATCO |
|---|---|
| Fixture Type | Globe |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | No Finish |
| Amps | 0.358A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Halogen_Tungsten_Lamp |
| Product Technology | Halogen |
| CCT (Kelvin Temp) | 2900K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 1000 |
| Beam Angle (degree) | 360 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 750L |
| Volts | 120v |
| Watts | 43W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Clear |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | G25 |
| MOD Lamps | 3.16 |
| MOL | 4.38 |
| CA T20 Compliant Substitute | S29878 |
|---|---|
| Location Rating | Damp |
| MA Alt Sub | S9564 |
| NV Alt Sub | S9564 |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | Not Applicable |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| US State Ban | CA, MA, NV |
| UPC | 045923024375 |
|---|---|
| Case Cube | 2.3569 |
| Case Height | 14.37 |
| Case Length | 20.87 |
| Case Quantity | 72 |
| Case UPC | 10045923024372 |
| Case Weight | 15.52 |
| Case Width | 13.58 |
| EA Cube | 0.0244 |
| EA Height | 3.94 |
| EA Length | 3.27 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.22 |
| EA Width | 3.27 |
| Inner Cube | 0.1735 |
| Inner Height | 4.25 |
| Inner Length | 10.24 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923024379 |
| Inner Weight | 2.3 |
| Inner Width | 6.89 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 4.38 |
| Web Width | 3.16 |