




| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | C-7A |
| Fixture Type | Candle |
| Status | Active |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | No Finish |
| Amps | 0.058A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Incandescent_Lamp |
| Product Technology | Incandescent |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 3000 |
| Beam Angle (degree) | 360 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 35L |
| Volts | 120v |
| Watts | 7W |
| Lamp Base | Candelabra |
|---|---|
| Finish | Clear |
| Housing Color | None |
| ANSI Base | E12 |
| Lamp Type | C7 |
| MOD Lamps | 0.88 |
| MOL | 2.13 |
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | Not Applicable |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923037917 |
|---|---|
| Case Cube | 2.8883 |
| Case Height | 21.5 |
| Case Length | 12.63 |
| Case Quantity | 400 |
| Case UPC | 10045923037914 |
| Case Weight | 16.49 |
| Case Width | 18.38 |
| EA Cube | 0.0088 |
| EA Height | 5.0 |
| EA Length | 1.0 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.04 |
| EA Width | 3.03 |
| Inner Cube | 0.1194 |
| Inner Height | 10.38 |
| Inner Length | 3.38 |
| Inner Quantity | 20 |
| Inner UPC | 20045923037911 |
| Inner Weight | 0.82 |
| Inner Width | 5.88 |
| Pack Type | Carded |
| Web Length | 2.13 |
| Web Width | 0.88 |