



| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | C-9 |
| Fixture Type | Reflector |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.333A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Incandescent_Lamp |
| Product Technology | Incandescent |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 1500 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 330L |
| Volts | 120v |
| Watts | 40W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Frost |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | R16 |
| MOD Lamps | 2.0 |
| MOL | 3.44 |
| CA T20 Compliant Substitute | S8585 |
|---|---|
| MA Alt Sub | S9980 |
| NV Alt Sub | S9980 |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | Not Applicable |
| California Ban | Non-Compliant |
| WA Alt Sub | S9980 |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| US State Ban | CA, MA, NV, WA |
| UPC | 045923047022 |
|---|---|
| Case Cube | 3.9476 |
| Case Height | 21.5 |
| Case Length | 27.88 |
| Case Quantity | 120 |
| Case UPC | 10045923047029 |
| Case Weight | 15.61 |
| Case Width | 11.38 |
| EA Cube | 0.0345 |
| EA Height | 7.01 |
| EA Length | 2.0 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.13 |
| EA Width | 4.25 |
| Inner Cube | 0.2833 |
| Inner Height | 5.0 |
| Inner Length | 10.88 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner UPC | 20045923047026 |
| Inner Weight | 1.55 |
| Inner Width | 9.0 |
| Pack Type | Carded |
| Web Length | 3.44 |
| Web Width | 2.0 |