












| Company | SATCO |
|---|---|
| Fixture Type | Reflector |
| Hg Content | 1.6 |
| Status | Obsolete |
| Total Harmonic Distortion | <120% |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.042A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | >0.5 |
| SDS Class | CFL_Self_Ballasted_Lamp |
| Product Technology | Compact Fluorescent |
| Incandescent Equivalent | 30W |
| CCT (Kelvin Temp) | 4100K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 10000 |
| Color Temp | Cool White |
| CRI | 80+ |
| Lumens | 260L |
| Volts | 120v |
| Watts | 5W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Frost |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | R20 |
| MOD Lamps | 2.5 |
| MOL | 3.88 |
| Warranty | 2-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| Location Rating | Dry |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| CA Province Ban | AB, BC, MB, NB, NL, NS, NT, NU, ON, PE, QC, SK, YT |
| US State Ban | CA, CO, HI, IL, ME, MN, OR, RI, VT |
| UPC | 045923072581 |
|---|---|
| Case Cube | 0.6924 |
| Case Height | 11.02 |
| Case Length | 12.09 |
| Case Quantity | 24 |
| Case UPC | 10045923072588 |
| Case Weight | 5.27 |
| Case Width | 8.98 |
| EA Cube | 0.0177 |
| EA Height | 4.53 |
| EA Length | 2.6 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.18 |
| EA Width | 2.6 |
| Inner Cube | 0.1323 |
| Inner Height | 4.92 |
| Inner Length | 8.31 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923072585 |
| Inner Weight | 1.21 |
| Inner Width | 5.59 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 3.88 |
| Web Width | 2.5 |