








| Company | SATCO |
|---|---|
| Dimmable Text | Reverse Phase or Phase Selectable |
| Lamp Filament | LED |
| Material | Plastic |
| Fixture Type | Type A |
| Status | Active |
| Style | Traditional |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.046A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | 0.79 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Beam Angle (degree) | 230 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -25C (-13F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 450L |
| Volts | 120v |
| Watts | 5.5W |
| Lamp Base | Intermediate |
|---|---|
| Finish | Frost |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | E17 |
| Lamp Type | A15 |
| MOD Lamps | 1.89 |
| MOL | 3.48 |
| Warranty | 5-Years |
|---|---|
| Installation Notes | Not for use in ovens |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified, cULus - Listed |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| US State Ban | CA |
| UPC | 045923090646 |
|---|---|
| Case Cube | 0.4128 |
| Case Height | 5.51 |
| Case Length | 13.7 |
| Case Quantity | 24 |
| Case UPC | 10045923090643 |
| Case Weight | 3.42 |
| Case Width | 9.45 |
| EA Cube | 0.0093 |
| EA Height | 4.13 |
| EA Length | 1.97 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.11 |
| EA Width | 1.97 |
| Inner Cube | 0.0729 |
| Inner Height | 4.53 |
| Inner Length | 6.42 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923090640 |
| Inner Weight | 0.77 |
| Inner Width | 4.33 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 3.48 |
| Web Width | 1.89 |