




| Company | SATCO |
|---|---|
| Diameter | 8.25 |
| Product Notes | cETL Listed as a recognized component for retrofit; Savings of 80 percent over comparable incandescent lamps; Dimmable with low voltage electronic dimmers; Soft White Color Temperature |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Additional Info | LED Retrofit Kit easily converts most standard flush mount fixtures to Energy Efficient, Environmentally Friendly LED Lighting. Kit includes instructions and all hardware necessary for installation into a wide variety of fixtures.; Multiple mounting |
| Amps | 0.163A |
| Product Technology | Not Applicable |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Lumens | 1500L |
| Volts | 120v |
| Watts | 19.5W |
| Fixture Shape | Round |
|---|
| Warranty | 1-Year |
|---|
| ROHS Compliant | Yes |
|---|---|
| California Ban | Lawful for sale |
| UPC | 045923091315 |
|---|---|
| Case Cube | 2.5318 |
| Case Height | 28.0 |
| Case Length | 12.5 |
| Case Quantity | 6 |
| Case UPC | 10045923091312 |
| Case Weight | 12.75 |
| Case Width | 12.5 |
| EA Cube | 0.3444 |
| EA Height | 4.5 |
| EA Length | 11.5 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 1.84 |
| EA Width | 11.5 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Box |