


| Company | SATCO |
|---|---|
| Center Beam Candle Power | 4600 |
| Lamp Filament | CC-8 |
| Fixture Type | PAR |
| Spot Type | FL - Flood |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | No Finish |
| Amps | 0.923A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Halogen_Tungsten_Lamp |
| Product Technology | Halogen |
| CCT (Kelvin Temp) | 2900K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 3000 |
| Beam Angle (degree) | 30 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 1800L |
| Volts | 130V |
| Watts | 120W |
| Lamp Base | Medium Skirted |
|---|---|
| Finish | Clear |
| ANSI Base | E26SK |
| Lamp Type | PAR38 |
| MOD Lamps | 4.75 |
| MOL | 5.31 |
| ROHS Compliant | Yes |
|---|---|
| Safety Listing | Not Applicable |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 046135148613 |
|---|---|
| Case Cube | 1.0981 |
| Case Height | 6.0 |
| Case Length | 23.0 |
| Case Quantity | 15 |
| Case UPC | 10046135148610 |
| Case Weight | 13.14 |
| Case Width | 13.75 |
| EA Cube | 0.0586 |
| EA Height | 5.38 |
| EA Length | 4.34 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.8 |
| EA Width | 4.34 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 5.31 |
| Web Width | 4.75 |