


| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Yes |
| Glass Finish | Opal |
| Material | Steel |
| Fixture Type | Semi Flush |
| Includes | (3) 40W Halogen Lamps |
| Status | Obsolete |
| Style | Transitional |
| Wire Length | 144.0 |
| CCT Selectable | No |
| Collection | Celine |
| Finish Family | Bronze |
| Amps | 0.333A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | Halogen |
| Fixture Lamp Count | 3 |
| Dimmable | Lamp Dependent |
|---|---|
| Volts | 120v |
| Watts | 40W |
| Lamp Base | G9 Double Loop |
|---|---|
| Finish | Venetian Bronze |
| ANSI Base | G9 |
| Lamp Type | T4 |
| Warranty | 1-Year |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| Location Rating | Dry |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Ceiling |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923655777 |
|---|---|
| Case Cube | 1.6878 |
| Case Height | 11.25 |
| Case Length | 17.0 |
| Case Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923655774 |
| Case Weight | 6.93 |
| Case Width | 15.25 |
| EA Cube | 1.6878 |
| EA Height | 11.25 |
| EA Length | 17.0 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 6.93 |
| EA Width | 15.25 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 11.25 |
| Web Width | 15.0 |