












| Company | SATCO |
|---|---|
| Dimmable Text | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| Lamp Filament | LED Filament |
| Material | Metal / Plastic / Electronic Components |
| Fixture Type | Globe |
| Status | Obsolete |
| Style | Traditional |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.046A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Soft White |
| Lens Material | Plastic (PS) |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | 0.9 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 15000 |
| Beam Angle (degree) | 360 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 500L |
| Volts | 120v |
| Watts | 5.5W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Soft White |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | G25 |
| MOD Lamps | 3.15 |
| MOL | 4.5 |
| Warranty | 2-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| California Ban | California T24 Listed |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | Yes |
| UPC | 045923113666 |
|---|---|
| Case Cube | 1.3178 |
| Case Height | 12.4 |
| Case Length | 15.55 |
| Case Quantity | 24 |
| Case UPC | 10045923113663 |
| Case Weight | 4.37 |
| Case Width | 11.81 |
| EA Cube | 0.0362 |
| EA Height | 5.31 |
| EA Length | 3.43 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.18 |
| EA Width | 3.43 |
| Inner Cube | 0.2731 |
| Inner Height | 5.83 |
| Inner Length | 10.94 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923113660 |
| Inner Weight | 1.09 |
| Inner Width | 7.4 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 4.5 |
| Web Width | 3.15 |