


| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | C-8 |
| Fixture Type | Tubular |
| Status | Discontinued |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | No Finish |
| Amps | 0.577A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Incandescent_Lamp |
| Product Technology | Incandescent |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 2000 |
| Beam Angle (degree) | 360 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 584L |
| Volts | 130V |
| Watts | 75W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Clear |
| Housing Color | None |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | T8 |
| MOD Lamps | 1.0 |
| MOL | 12.0 |
| CA T20 Compliant Substitute | S21350 |
|---|---|
| CA Prop 65 | Lead |
| MA Alt Sub | S8555 |
| NV Alt Sub | S8555 |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | Not Applicable |
| California Ban | Non-Compliant |
| WA Alt Sub | S8555 |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| US State Ban | CA, MA, NV, WA |
| UPC | 045923029790 |
|---|---|
| Case Cube | 2.9598 |
| Case Height | 12.99 |
| Case Length | 30.31 |
| Case Quantity | 250 |
| Case UPC | 10045923029797 |
| Case Weight | 38.5 |
| Case Width | 12.99 |
| EA Cube | 0.0067 |
| EA Height | 1.0 |
| EA Length | 11.5 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.34 |
| EA Width | 1.0 |
| Inner Cube | 0.2057 |
| Inner Height | 5.5 |
| Inner Length | 11.75 |
| Inner Quantity | 25 |
| Inner UPC | 20045923029794 |
| Inner Weight | 4.0 |
| Inner Width | 5.5 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 12.0 |
| Web Width | 1.0 |