



| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | CC-2V |
| Fixture Type | Candle |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.500A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Incandescent_Lamp |
| Product Technology | Incandescent |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 1500 |
| Beam Angle (degree) | 360 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Lumens | 640L |
| Volts | 120v |
| Watts | 60W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Frost |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | CA10 |
| MOD Lamps | 1.25 |
| MOL | 4.25 |
| ROHS Compliant | Yes |
|---|---|
| Safety Listing | Not Applicable |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923037696 |
|---|---|
| Case Cube | 3.1434 |
| Case Height | 15.5 |
| Case Length | 22.25 |
| Case Quantity | 120 |
| Case UPC | 10045923037693 |
| Case Weight | 18.04 |
| Case Width | 15.75 |
| EA Cube | 0.0259 |
| EA Height | 1.5 |
| EA Length | 4.25 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.15 |
| EA Width | 7.01 |
| Inner Cube | 0.2216 |
| Inner Height | 4.75 |
| Inner Length | 10.75 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner UPC | 20045923037690 |
| Inner Weight | 1.79 |
| Inner Width | 7.5 |
| Pack Type | Carded |
| Web Length | 4.25 |
| Web Width | 1.25 |