






| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | C-9 |
| Fixture Type | Reflector |
| Product Notes | Wavelength: 380-2400nm; Peak Wavelength: 1190nm |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Clear |
| Amps | 2.083A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear Heat |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Incandescent_Lamp |
| Product Technology | Incandescent |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 6000 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Volts | 120v |
| Watts | 250W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Clear Heat |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | R40 |
| MOD Lamps | 5.0 |
| MOL | 6.5 |
| ROHS Compliant | Yes |
|---|---|
| Safety Listing | Not Applicable |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923047558 |
|---|---|
| Case Cube | 1.964 |
| Case Height | 10.63 |
| Case Length | 21.06 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923047555 |
| Case Weight | 9.92 |
| Case Width | 15.16 |
| EA Cube | 0.1349 |
| EA Height | 4.92 |
| EA Length | 10.04 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.55 |
| EA Width | 4.72 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 6.5 |
| Web Width | 5.0 |