




| Company | SATCO |
|---|---|
| Lamp Filament | LED |
| Fixture Type | AR |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Clear |
| Amps | 0.917A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 40W |
| CCT (Kelvin Temp) | 6500K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 25 |
| Color Temp | Daylight |
| CRI | 75+ |
| Operating Temp | -4F to +113F (-20C to +45C) |
| Lumens | 620L |
| Volts | 12V |
| Watts | 11W |
| Lamp Base | G53 |
|---|---|
| Finish | Clear |
| ANSI Base | G53 |
| Lamp Type | AR111 |
| MOD Lamps | 4.38 |
| MOL | 2.94 |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | Not Applicable |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923087622 |
|---|---|
| Case Cube | 1.4701 |
| Case Height | 14.6 |
| Case Length | 15.0 |
| Case Quantity | 24 |
| Case UPC | 10045923087629 |
| Case Weight | 15.4 |
| Case Width | 11.6 |
| EA Cube | 0.0 |
| EA Quantity | 1 |
| Inner Cube | 0.3117 |
| Inner Height | 3.4 |
| Inner Length | 14.4 |
| Inner Quantity | 6 |
| Inner UPC | 20045923087626 |
| Inner Weight | 3.46 |
| Inner Width | 11.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 2.94 |
| Web Width | 4.38 |