









| Company | SATCO |
|---|---|
| Candle Power | 520.0 |
| Lamp Filament | LED |
| Fixture Type | MR |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Clear |
| Amps | 0.042A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| CCT (Kelvin Temp) | 5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Beam Angle (degree) | 40 |
| Color Temp | Natural Light |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Temp | -4F to +113F (-20C to +45C) |
| Lumens | 400L |
| Volts | 120v |
| Watts | 5W |
| Lamp Base | Bi Pin GU10 |
|---|---|
| Finish | Clear |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | GU10 |
| Lamp Type | MR16 |
| MOD Lamps | 2.0 |
| MOL | 2.25 |
| Warranty | 5-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| ROHS Compliant | Yes |
| California Ban | Non-Compliant |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | No |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923090097 |
|---|---|
| Case Cube | 0.7688 |
| Case Height | 8.98 |
| Case Length | 13.66 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923090094 |
| Case Weight | 2.65 |
| Case Width | 10.83 |
| EA Cube | 0.0508 |
| EA Height | 8.27 |
| EA Length | 2.25 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.15 |
| EA Width | 4.72 |
| Pack Type | Carded |
| Web Length | 2.25 |
| Web Width | 2.0 |