







| Company | SATCO |
|---|---|
| Candle Power | 790.0 |
| Lamp Filament | LED |
| Material | Plastic |
| Fixture Type | MR |
| Spot Type | FL - Flood |
| Status | Obsolete |
| Style | Contemporary |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Clear |
| Additional Info | Stocked in Puerto Rico only |
| Amps | 0.028A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Clear |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| Power Factor | 0.53 |
| SDS Class | LED_Lamp |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 50W |
| CCT (Kelvin Temp) | 5000K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 25000 |
| Beam Angle (degree) | 40 |
| Color Temp | Natural Light |
| CRI | 80+ |
| Operating Temp | -13F to +113F (-25C to +45C) |
| Lumens | 560L |
| Volts | 230V |
| Watts | 6.5W |
| Lamp Base | Bi Pin GU10 |
|---|---|
| Finish | Clear |
| Housing Color | White |
| ANSI Base | GU10 |
| Lamp Type | MR16 |
| MOD Lamps | 2.0 |
| MOL | 2.19 |
| Warranty | 5-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| FCC Compliant | Yes |
|---|---|
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923096662 |
|---|---|
| Case Cube | 0.533 |
| Case Height | 7.1 |
| Case Length | 13.8 |
| Case Quantity | 48 |
| Case UPC | 10045923096669 |
| Case Weight | 11.6 |
| Case Width | 9.4 |
| EA Cube | 0.0064 |
| EA Height | 2.75 |
| EA Length | 2.0 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.19 |
| EA Width | 2.0 |
| Inner Cube | 0.0968 |
| Inner Height | 6.02 |
| Inner Length | 6.42 |
| Inner Quantity | 12 |
| Inner UPC | 20045923096666 |
| Inner Weight | 2.31 |
| Inner Width | 4.33 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 2.19 |
| Web Width | 2.0 |