


| Company | SATCO |
|---|---|
| Center Beam Candle Power | 350 |
| Lamp Filament | C-8 |
| Fixture Type | AR |
| Spot Type | FL - Flood |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Additional Info | UV Block |
| Amps | 1.667A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Finish | Frost |
| Lensed | Yes |
| Operating Position | Universal |
| SDS Class | Halogen_Tungsten_Lamp |
| Product Technology | Halogen |
| CCT (Kelvin Temp) | 2900K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 2000 |
| Beam Angle (degree) | 34 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 100 |
| Volts | 12V |
| Watts | 20W |
| Lamp Base | Bayonet Double Contact |
|---|---|
| Finish | Frost |
| ANSI Base | BA15d |
| Lamp Type | ALR12 |
| MOD Lamps | 1.5 |
| MOL | 1.38 |
| ROHS Compliant | Yes |
|---|---|
| Safety Listing | Not Applicable |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 046677340032 |
|---|---|
| Case Cube | 0.2225 |
| Case Height | 5.08 |
| Case Length | 8.66 |
| Case Quantity | 50 |
| Case UPC | 50046677340037 |
| Case Weight | 2.82 |
| Case Width | 8.74 |
| EA Cube | 0.0031 |
| EA Height | 2.17 |
| EA Length | 1.57 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.06 |
| EA Width | 1.57 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 1.38 |
| Web Width | 1.5 |