



| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Yes |
| Glass Finish | Satin White |
| Extends (in) | 5.0 |
| Fixture Type | Vanity |
| Includes | (2) 13W Fluorescent Lamps |
| Status | Obsolete |
| Style | Contemporary |
| CCT Selectable | No |
| Collection | Jet |
| Finish Family | Chrome |
| Amps | 0.108A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | Fluorescent |
| Fixture Lamp Count | 2 |
| Dimmable | Lamp Dependent |
|---|---|
| Volts | 120v |
| Watts | 13W |
| Lamp Base | Bi Pin GU24 |
|---|---|
| Finish | Polished Chrome |
| ANSI Base | GU24 |
| Lamp Type | T2 |
| Warranty | 1-Year |
|---|
| ADA Compliant | No |
|---|---|
| CA Prop 65 | Lead |
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Wall - Up or Down |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923638671 |
|---|---|
| Case Cube | 3.6328 |
| Case Height | 20.12 |
| Case Length | 19.5 |
| Case Quantity | 4 |
| Case UPC | 10045923638678 |
| Case Weight | 24.79 |
| Case Width | 16.0 |
| EA Cube | 0.7785 |
| EA Height | 9.5 |
| EA Length | 18.88 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 5.52 |
| EA Width | 7.5 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 10.5 |
| Web Length | 5.0 |
| Web Width | 13.5 |