



| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Yes |
| Glass Finish | Clear Beveled |
| Dimmable Text | Dimming requirements and compatible dimmers are dependent on the light bulb(s) used |
| Material | Steel |
| Fixture Type | Island Pendant |
| Includes | (5) 60W Incandescent Lamps |
| Status | Obsolete |
| Style | Transitional |
| Wire Length | 144.0 |
| CCT Selectable | No |
| Collection | Shelby |
| Finish Family | Nickel |
| Amps | 0.500A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | Incandescent |
| Fixture Lamp Count | 5 |
| Dimmable | Lamp Dependent |
|---|---|
| Volts | 120v |
| Watts | 60W |
| Lamp Base | Medium |
|---|---|
| Finish | Polished Nickel |
| ANSI Base | E26 |
| Lamp Type | ST19 |
| Warranty | 1-Year |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| Location Rating | Dry |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus |
| California Ban | Non-Compliant |
| UL Application | Ceiling |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923462955 |
|---|---|
| Case Cube | 3.5044 |
| Case Height | 10.63 |
| Case Length | 41.34 |
| Case Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923462952 |
| Case Weight | 22.26 |
| Case Width | 13.78 |
| EA Cube | 3.5044 |
| EA Height | 10.63 |
| EA Length | 41.34 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 22.26 |
| EA Width | 13.78 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 9.63 |
| Web Length | 38.0 |
| Web Width | 10.63 |