








| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Extends (in) | 5.0 |
| Fixture Type | Sconce |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Collection | Urbino |
| Finish Family | Gray |
| Amps | 0.075A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 60W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 90+ |
| Lumens | 628L |
| Volts | 120v |
| Watts | 9W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | Anthracite |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Warranty | 3-Years |
|---|
| ADA Compliant | No |
|---|---|
| CA Prop 65 | Lead |
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Wet |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Outdoor |
| DLC Approved | No |
| Energy Star Certified | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923682384 |
|---|---|
| Case Cube | 0.819 |
| Case Height | 9.45 |
| Case Length | 12.9 |
| Case Quantity | 4 |
| Case UPC | 10045923682381 |
| Case Weight | 12.75 |
| Case Width | 11.61 |
| EA Cube | 0.1555 |
| EA Height | 5.31 |
| EA Length | 5.71 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 3.0 |
| EA Width | 8.86 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 4.75 |
| Web Width | 8.25 |