











| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Diameter | 7.09 |
| Dimmable Text | Forward Phase or Reverse Phase or Phase Selectable |
| Material | Aluminum |
| Fixture Type | Disk Light |
| Status | Obsolete |
| Style | Contemporary |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Bronze |
| Amps | 0.125A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Lens Material | Acrylic |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Operating Temp | -17C (+1.4F) to +46C (+114.8F) |
| Lumens | 1000L |
| Volts | 120v |
| Watts | 15W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | Mahogany Bronze |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Fixture Shape | Round |
| Warranty | 3-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Wet |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Energy Star Certified | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923621437 |
|---|---|
| Case Cube | 0.62 |
| Case Height | 7.87 |
| Case Length | 15.16 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923621434 |
| Case Weight | 7.72 |
| Case Width | 8.98 |
| EA Cube | 0.0423 |
| EA Height | 1.38 |
| EA Length | 7.28 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 0.55 |
| EA Width | 7.28 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Color Box |
| Web Height | 1.18 |
| Web Width | 7.09 |