






| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Fixture Type | BLINK Plus |
| Status | Obsolete |
| Style | Utility |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Gray |
| Amps | 0.150/0.065A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| CCT (Kelvin Temp) | 4000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 30000 |
| Color Temp | Cool White |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Volts | 120V/277V |
| Watts | 18W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | Gunmetal Gray |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Fixture Shape | Square |
| Warranty | 3-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | No |
| Energy Star Certified | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923512711 |
|---|---|
| Case Cube | 1.9155 |
| Case Height | 15.24 |
| Case Length | 15.67 |
| Case Quantity | 6 |
| Case UPC | 10045923512718 |
| Case Weight | 19.58 |
| Case Width | 13.86 |
| EA Cube | 0.28 |
| EA Height | 14.57 |
| EA Length | 13.39 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 3.44 |
| EA Width | 2.48 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Length | 12.0 |
| Web Width | 12.0 |