












| Company | NUVO |
|---|---|
| Mounting Height | 4.75 |
| Mounting Width | 5.5 |
| Bulb Included | Integrated |
| Extends (in) | 6.13 |
| Fixture Type | Vanity |
| Status | Discontinued |
| Top To Outlet | 4.0 |
| Up Down Installation | Down |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Collection | Bette |
| Finish Family | Nickel |
| Amps | 0.100A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Fixture Lamp Count | 1 |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 30000 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 90+ |
| Dimming Type | 120V only, Phase cut |
| Lumens | 1020L |
| Volts | 120v |
| Watts | 12W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | Polished Nickel / Matte Black |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Warranty | 3-Years |
|---|
| ADA Compliant | No |
|---|---|
| CA Prop 65 | Lead |
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Wall |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923681004 |
|---|---|
| Case Cube | 1.3611 |
| Case Height | 18.9 |
| Case Length | 14.37 |
| Case Quantity | 4 |
| Case UPC | 10045923681001 |
| Case Weight | 8.8 |
| Case Width | 8.66 |
| EA Cube | 0.2838 |
| EA Height | 8.82 |
| EA Length | 8.07 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 1.9 |
| EA Width | 6.89 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 6.75 |
| Web Width | 5.0 |