





| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Material | Metal |
| Fixture Type | Pendant |
| Status | Obsolete |
| Style | Transitional |
| Wire Length | 144.0 |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Collection | Gyro |
| Finish Family | Nickel |
| Amps | 0.167A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 100W |
| CCT (Kelvin Temp) | 2700K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 30000 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 80+ |
| Lumens | 1420L |
| Volts | 120v |
| Watts | 20W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | Polished Nickel |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Warranty | 3-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Dry |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Ceiling |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923322297 |
|---|---|
| Case Cube | 1.5411 |
| Case Height | 11.5 |
| Case Length | 16.25 |
| Case Quantity | 4 |
| Case UPC | 10045923322294 |
| Case Weight | 7.12 |
| Case Width | 14.25 |
| EA Cube | 0.6464 |
| EA Height | 5.38 |
| EA Length | 13.5 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 3.56 |
| EA Width | 15.38 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 49.88 |
| Web Width | 12.63 |