























| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Diameter | 14.99 |
| Dimmable Text | 0-10V Dimming |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Fixture Type | UFO Hi-Bay |
| Product Notes | 6 Foot Whip |
| Status | Active |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 6KV |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| Wire Color | White |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | Yes |
| Finish Family | White |
| Additional Info | Metal Halide Equivalence: 200W-450W |
| Amps | 0.917/1.375/1.833A |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lensed | Yes |
| Power Factor | >0.9 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| CCT (Kelvin Temp) | 4000K/5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 85 |
| Color Temp | Cool White/Natural Light |
| CRI | 80 |
| Dimming Type | 0-10V Dimming |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| HID Equivalent | 225W-375W |
| Lumens | 30000L/22500L/15000L |
| Volts | 120V-277V |
| Watts | 200W/150W/100W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Fixture Shape | Round |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| DLC ID | S-5HF992 |
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP69K |
| Location Rating | Wet |
| NSF Approved | Yes |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | Yes |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923410147 |
|---|---|
| Case Cube | 0.8572 |
| Case Height | 5.83 |
| Case Length | 15.94 |
| Case Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923410144 |
| Case Weight | 13.12 |
| Case Width | 15.94 |
| EA Cube | 0.8572 |
| EA Height | 5.83 |
| EA Length | 15.94 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 13.12 |
| EA Width | 15.94 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 6.07 |
| Web Width | 14.99 |