





















| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Chain Length (in) | 41 |
| Dimmable Text | 0-10V Dimming |
| Material | Aluminum |
| Fixture Type | Linear Hi-Bay |
| Status | Active |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 6KV |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | Yes |
| Finish Family | White |
| Additional Info | Default Wattage: 320W |
| Amps | 2.670-0.920/2.460-0.850/1.880-0.650A |
| Lens Finish | Opaque |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lensed | Yes |
| Power Factor | >0.9 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Product Technology | LED |
| Fluor Equiv | 545W-760W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K/4000K/5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 90 |
| Color Temp | Soft White to Natural Light |
| CRI | 80 |
| Dimming Type | 0-10V Dimming |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +55C (+131F) |
| HID Equivalent | 550W |
| Lumens | 51000L-36700L |
| Volts | 120V-347V |
| Watts | 320W/295W/255W |
| Finish | WHITE |
|---|---|
| Housing Color | White |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| Bug Rating | B4-U2-G2 |
|---|---|
| CA Prop 65 | Lead |
| DLC ID | S-PQLQMV |
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP69K |
| Location Rating | Wet |
| NSF Approved | Yes |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | Yes |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923413285 |
|---|---|
| Case Cube | 0.8864 |
| Case Height | 3.94 |
| Case Length | 25.0 |
| Case Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923413282 |
| Case Weight | 18.7 |
| Case Width | 15.55 |
| EA Cube | 0.8864 |
| EA Height | 3.94 |
| EA Length | 25.0 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 18.7 |
| EA Width | 15.55 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 2.44 |
| Web Length | 24.21 |
| Web Width | 14.76 |