
























| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Dimmable Text | 0-10V Dimming |
| Material | Die-cast Aluminum |
| Fixture Type | Flood Light |
| Product Notes | Default Wattage: 25W; 4Vx4H/5Vx5H/6Vx6H Beam Selectable |
| Status | Active |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 4KV |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| Wire Color | Black |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | Yes |
| Finish Family | Black |
| Amps | 0.210-0.070/0.170-0.060/0.130-0.040A |
| Mounting Diameter | 4.5 |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Photo Cell | Yes - Bypassable |
| Power Factor | >0.9 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 150W-200W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K/4000K/5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 40/60/75 |
| Color Temp | Soft White to Natural Light |
| CRI | 70 |
| Dimming Type | 0-10V Dimming |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +45C (+113F) |
| HID Equivalent | 100W-150W |
| Lumens | 3000L/2400L/1800L |
| Volts | 120V-347V |
| Watts | 25W/20W/15W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | BLACK |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Fixture Shape | Round |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| DLC ID | S-0SG3L3 |
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Location Rating | Wet |
| NSF Approved | No |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | Yes |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923413513 |
|---|---|
| Case Cube | 2.3462 |
| Case Height | 11.22 |
| Case Length | 21.65 |
| Case Quantity | 16 |
| Case UPC | 10045923413510 |
| Case Weight | 26.75 |
| Case Width | 16.69 |
| EA Cube | 0.1257 |
| EA Height | 5.2 |
| EA Length | 8.03 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 1.98 |
| EA Width | 5.2 |
| Web Height | 4.92 |
| Web Length | 7.71 |
| Web Width | 4.82 |