



| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Fixture Type | Flood Light |
| Status | Obsolete |
| Style | Utility |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Bronze |
| Additional Info | 1/2" Thread knuckle mount |
| Amps | 0.400-0.173A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Photo Cell | No Photocell |
| Power Factor | 0.99 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| CCT (Kelvin Temp) | 4000K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 54000 |
| Beam Angle (degree) | 150 |
| Color Temp | Cool White |
| CRI | 80+ |
| Lumens | 5562L |
| Volts | 120V-277V |
| Watts | 48W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | BRONZE |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Wet |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Outdoor |
| DLC Approved | No |
| Energy Star Certified | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923671265 |
|---|---|
| Case Cube | 2.5544 |
| Case Height | 14.75 |
| Case Length | 28.5 |
| Case Quantity | 12 |
| Case UPC | 10045923671262 |
| Case Weight | 37.9 |
| Case Width | 10.5 |
| EA Cube | 0.1584 |
| EA Height | 3.12 |
| EA Length | 9.62 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 3.1 |
| EA Width | 9.12 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Inner Height | 0.0 |
| Inner Length | 0.0 |
| Inner Quantity | 0 |
| Inner Weight | 0.0 |
| Inner Width | 0.0 |
| Pack Type | Color Box |
| Web Height | 1.9 |
| Web Length | 8.9 |
| Web Width | 5.0 |