




























| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Dimmable Text | 0-10V Dimming |
| Material | Steel |
| Fixture Type | Troffer |
| Includes | Mounting Brackets, Wire nuts |
| Product Notes | Default Wattage setting is 40W |
| Status | Active |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| Up Down Installation | Down |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | Yes |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.333-0.144/0.250-0.108/0.167-0.072A |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Power Factor | >0.9 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Fluor Equiv | 2 x 32W T8 |
| Incandescent Equivalent | 125W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3500K/4000K/5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 120 |
| Color Temp | Neutral White to Natural Light |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 0-10V Dimming |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Lumens | 5000L/3750L/2500L |
| Volts | 120V-277V |
| Watts | 40W/30W/20W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | Matte White |
| Housing Color | Matte White |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| Flicker Free | Yes |
|---|
| Air Tight | No |
|---|---|
| CA Prop 65 | Lead |
| Dark Sky Rated | No |
| DLC ID | S-DK02XZ |
| FCC Compliant | Yes |
| IC Rated | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Location Rating | Damp |
| NSF Approved | No |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus - Classified |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | Yes |
| Energy Star Certified | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923411359 |
|---|---|
| Case Cube | 1.0197 |
| Case Height | 3.15 |
| Case Length | 49.33 |
| Case Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923411356 |
| Case Weight | 7.5 |
| Case Width | 11.34 |
| EA Cube | 1.0197 |
| EA Height | 3.15 |
| EA Length | 49.33 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 7.5 |
| EA Width | 11.34 |
| Inner Cube | 0.0 |
| Pack Type | Kraft Box |
| Web Height | 2.71 |
| Web Length | 47.81 |
| Web Width | 11.92 |