



























| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Dimmable Text | 0-10V Dimming |
| Material | Aluminum |
| Fixture Type | Backlit Flat Panel |
| Includes | Magnetic Feet, Screws, Wire nuts |
| Product Notes | Default CCT setting is 4000K; Default Wattage setting is 40W. |
| Status | Active |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 1KV |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| Up Down Installation | Down |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | Yes |
| Finish Family | Silver |
| Additional Info | Default CCT setting is 4000K; Default Wattage setting is 40W. |
| Amps | 0.333-0.144/0.292-0.126/0.25-0.108/0.208-0.09/0.167-0.072A |
| Lens Finish | Frosted |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Nominal Length | 21.0 |
| Power Factor | >0.9 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Fluor Equiv | 3 x 17W T8 |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K/3500K/4000K/5000K/6500K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 120 |
| Color Temp | Soft White to Daylight |
| CRI | 80+ |
| Dimming Type | 0-10V Dimming |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 5000L/4375L/3750L/3125L/2500L |
| Volts | 120V-277V |
| Watts | 40W/35W/30W/25W/20W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | SILVER |
| Housing Color | Silver |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Warranty | 5-Years |
|---|---|
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| Flicker Free | Yes |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| Dark Sky Rated | No |
| DLC ID | S-7S1LMC |
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Damp |
| NSF Approved | No |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | Yes |
| Energy Star Certified | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923409851 |
|---|---|
| Case Cube | 0.8021 |
| Case Height | 6.89 |
| Case Length | 23.23 |
| Case Quantity | 10 |
| Case UPC | 10045923409858 |
| Case Weight | 22.0 |
| Case Width | 8.66 |
| EA Cube | 0.0616 |
| EA Height | 1.18 |
| EA Length | 22.44 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 2.0 |
| EA Width | 4.02 |
| Inner UPC | 20045923409855 |
| Pack Type | Kraft Box |