





| Company | NUVO |
|---|---|
| Mounting Height | 5.06 |
| Mounting Width | 4.13 |
| Bulb Included | Integrated |
| Extends (in) | 7.25 |
| Fixture Type | Security Lighting |
| Product Notes | Adjustable Angle from 0 to 90 degrees |
| Status | Discontinued |
| Style | Utility |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | Bronze |
| Amps | 0.117-0.051A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| Photo Cell | No Photocell |
| Power Factor | 0.99 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 75W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Color Temp | Warm White |
| CRI | 75+ |
| Lumens | 1150L |
| Volts | 120V-277V |
| Watts | 14W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | BRONZE |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| ADA Compliant | No |
|---|---|
| CA Prop 65 | Lead |
| FCC Compliant | Yes |
| Location Rating | Wet |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | Outdoor |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923662010 |
|---|---|
| Case Cube | 1.6228 |
| Case Height | 8.9 |
| Case Length | 18.15 |
| Case Quantity | 4 |
| Case UPC | 10045923662017 |
| Case Weight | 9.89 |
| Case Width | 17.36 |
| EA Cube | 0.1718 |
| EA Height | 7.36 |
| EA Length | 8.62 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 2.47 |
| EA Width | 4.68 |
| Pack Type | Color Box |
| Web Height | 5.38 |
| Web Width | 6.38 |