




| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Fixture Type | Flat Panel |
| Status | Obsolete |
| CCT Selectable | No |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.333A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | No |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| CCT (Kelvin Temp) | 3500K |
|---|---|
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Color Temp | Neutral White |
| CRI | 90+ |
| Volts | 120v |
| Watts | 40W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| Flicker Free | Yes |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| FCC Compliant | Yes |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus - Certified |
| California Ban | Lawful for sale |
| UL Application | LED Recessed Luminaire |
| DLC Approved | No |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923753428 |
|---|---|
| Case Cube | 1.6806 |
| Case Height | 13.2 |
| Case Length | 50.0 |
| Case Quantity | 2 |
| Case UPC | 10045923753425 |
| Case Weight | 17.9 |
| Case Width | 4.4 |
| EA Cube | 1.6806 |
| EA Height | 13.2 |
| EA Length | 50.0 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 17.9 |
| EA Width | 4.4 |
| Pack Type | Box |