

















| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Starfish Communication Protocol | Domino Bluetooth Mesh 2.4 GHz |
| Dimmable Text | Only With Domino App |
| Material | Steel |
| Fixture Type | Flat Panel |
| Status | Active |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.417-0.144A |
| Has Camera | No |
| IOT Enabled | Yes |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Polystyrene (PS) |
| Lensed | Yes |
| Photo Cell | No |
| Power Factor | 0.9 |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 250W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3000K-5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 120 |
| Color Temp | RGB and Tunable White |
| CRI | 80 |
| Dimming Type | Only With Domino App |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 6250L |
| Volts | 120V-347V |
| Watts | 50W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| ADA Compliant | No |
|---|---|
| CA Prop 65 | Lead |
| DLC ID | S-8ZMRJ1; S-PHP7KC |
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Location Rating | Damp |
| NSF Approved | No |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cULus |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | Yes |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923683480 |
|---|---|
| Case Cube | 2.0249 |
| Case Height | 24.69 |
| Case Length | 48.7 |
| Case Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923683487 |
| Case Weight | 15.33 |
| Case Width | 2.91 |
| EA Cube | 2.0249 |
| EA Height | 24.69 |
| EA Length | 48.7 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 15.33 |
| EA Width | 2.91 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 1.86 |
| Web Length | 47.76 |
| Web Width | 23.74 |