





























| Company | NUVO |
|---|---|
| Bulb Included | Integrated |
| Starfish Communication Protocol | Domino Bluetooth Mesh 2.4 GHz |
| Dimmable Text | 0-10V Dimming |
| Material | Steel |
| Fixture Type | Troffer |
| Product Notes | Default Wattage: 40W |
| Status | Active |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Total Harmonic Distortion | 20% |
| CCT Selectable | Yes |
| Wattage Selectable | No |
| Finish Family | White |
| Amps | 0.367A |
| IOT Enabled | Yes |
| Lens Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lensed | Yes |
| Power Factor | 0.9 |
| SDS Class | LED_Fixture |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Product Technology | LED |
| Incandescent Equivalent | 200W |
| CCT (Kelvin Temp) | 3500K-5000K |
|---|---|
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Hours Rated | 50000 |
| Beam Angle (degree) | 120 |
| Color Temp | Neutral White to Natural Light |
| CRI | 80 |
| Dimming Type | 0-10V Dimming |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Lumens | 2700L-5400L |
| Volts | 120V-347V |
| Watts | 40W |
| Lamp Base | Integrated |
|---|---|
| Finish | WHITE |
| ANSI Base | Integrated |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Fixture Shape | Square |
| Warranty | 5-Years |
|---|
| CA Prop 65 | Lead |
|---|---|
| DLC ID | S-KGXQDP |
| FCC Compliant | Yes |
| IP Rating | IP20 |
| Location Rating | Damp |
| NSF Approved | No |
| ROHS Compliant | Yes |
| Safety Listing | cETLus |
| California Ban | Lawful for sale |
| DLC Approved | Yes |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| UPC | 045923413544 |
|---|---|
| Case Cube | 0.99 |
| Case Height | 23.82 |
| Case Length | 24.57 |
| Case Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923413541 |
| Case Weight | 8.5 |
| Case Width | 2.95 |
| EA Cube | 1.1032 |
| EA Height | 24.02 |
| EA Length | 24.57 |
| EA Quantity | 1 |
| EA Weight | 8.5 |
| EA Width | 3.23 |
| Pack Type | Box |
| Web Height | 2.02 |
| Web Length | 22.76 |
| Web Width | 21.09 |